Kemikleri Güçlendiren Vitaminler

12.11.2021
1.799
Kemikleri Güçlendiren Vitaminler

Kemikleri Güçlendiren Vitaminler son dönemlerde kemik erimesi gibi kemiklere yönelik olarak rahatsızlık yaşayan birçok kişi tarafından araştırılan bir konudur.

Günümüzde GDO’lu besinlerin oldukça çok artış gösterdiği bilinen bir gerçektir. Bu artış aynı zamanda belirli hastalıkların ön plana çıkmasına da neden olmuştur. Bu hastalıkların başında ise, kemik erimesi gelmektedir. Kemik erimesinin yanı sıra buna benzer birçok rahatsızlığında görüldüğünü söylemek mümkündür. Bundan dolayıdır ki, pek çok kişi kemikleri güçlendirecek vitamin ve mineraller üzerinde araştırma yapmaktadır. Sizlerde kemiklerinizi güçlendirmek üzere araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Kemikleri Güçlendiren Vitaminler Nelerdir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Kemikleri Güçlendiren Vitaminler

Kemikleri Güçlendiren Vitaminler ve mineraller son dönemlerde birçok kişinin yoğun bir talebi ile karşılaşmaktadır. Hal böyle olunca pek çok kişi hangi vitaminin kemikleri güçlendirdiğine yönelik araştırmalar sağlamaktadır. Sizler için kemiklerinizin güçlenmesini sağlayacak en güzel önerileri listeledik. Bunun yanı sıra kemikleri güçlendirmenizi sağlayan bir diğer etken ise strestir. Stresten kurtulmak için https://guzelliksaglik.com/stresten-korunma-yollari-nelerdir/ yazımızı okuyabilirsiniz.

İşte Kemikleri Güçlendiren Vitaminler;

 • D Vitamini
 • Kalsiyum
 • Çinko
 • Magnezyum
 • Protein
 • C Vitamini
 • K Vitamini
 • Fosfor

Yukarıda belirtmiş olduğumuz etkenlerinin birçok organik besin kaynağında yer aldığını söyleyebiliriz. Bu etkenleri içeren besinleri tüketmeniz kemiklerinizin güçlenmesini sağlayacaktır.

Kemikleri Güçlendiren Vitaminler

Kemikleri Güçlendiren Vitaminler

Kemiklere Ne Zarar Verir?

Kemiklere zarar veren başlıca unsurun aşırı tuz tüketimi olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde aşırı tuz kullanımı gerçekleştiren birçok kişide kemik erimesi başta olmak üzere çeşitli kemik rahatsızlıklarının oluştuğu söylenmektedir. Bundan dolayı tuz tüketiminde oldukça bilinçli bir şekilde davranılması kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir. Ayrıca asitli içeceklerinde kemik sağlığı açısından oldukça zararlı olduğunu hatırlatalım.

Zayıf Kemikler Nasıl Güçlenir?

Zayıf kemiklerin güçlenmesi için Süt ürünleri, fıstık, soya fasulyesi, lahana, badem, brokoli ve portakal gibi içerisinde A, D, C ve K vitaminleri yer alan besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra turunçgiller, biber, karnabahar, domates, yeşil sebzeler, zeytinyağı, bamya ve ıspanak gibi gıdalarda kemikleri güçlendirmektedir. Kemiklerinizin güçlü bir hale gelmesini istiyorsanız uzman bir doktordan yardım almanız gerekmektedir. Bunu sağlamanız sağlıklı bir şekilde kemiklerinizi güçlendirebilmeniz adına oldukça önemlidir. Aksi halde bilinçsiz bir şekilde beslenme göstermeniz çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşmanıza neden olacaktır.

Kemikleri Güçlendiren Gıdalar Nelerdir?

Kemikleri güçlendiren gıdaların başında; Kalsiyum ve Fosfor içeren besin öğeleri yer almaktadır. Kalsiyum ve Fosfor elementinin kas ve kemik gelişiminde oldukça etkili olduğu bilinmektedir. İçerisinde kalsiyum ve fosfor barındıran ve aynı zamanda kemikleri güçlendiren gıdalar şunlardır;

 1. Süt Ürünleri
 2. Soya Fasulyesi
 3. Fıstık
 4. Ceviz
 5. Badem
 6. Lahana
 7. Brokoli
 8. Balık
 9. Tavuk
 10. Karnabahar

Yukarıda saymış olduğumuz besin kaynakları genellikle kemiklerin güçlenmesinde tercih edilen besinlerdir. İnternet üzerinden yer alan kaynaklar da yapılan çeşitli araştırmalarda bu besin kaynaklarının kemiklerinin güçlenmesini sağladığı belirtilmiştir.

Kemiklerin Güçlenmesi İçin Hangi Vitamin?

Kemiklerin güçlenmesi için başta D vitamini olmak üzere A, C ve K vitamini önerilmektedir. Bunun yanı sıra kalsiyum, çinko ve magnezyum gibi elementlerin de kemiklerin güçlenmesinde büyük rol oynadığı bilinmektedir. Burada sizlere düşen uzman bir doktor tarafından hareket ederek kendinize en uygun diyet listesini almak olacaktır. Oluşturulan bu liste üzerinde kemiklerinizin güçlenmesine dair en iyi besin kaynakları sizlere sunulacaktır. Ayrıca belirli periyotlarla kemiklerin güçlenip güçlenmediği de doktorunuz tarafından takip edilmektedir.

Kemikleri Güçlendiren Vitaminler

Kemikleri Güçlendiren Vitaminler ile ilgili olarak edinmeniz gereken bilgileri sizlere sunmaya çalıştık. Günümüzde pek çok besinin çeşitli kimyasal maddeler kullanılarak üretildiğini bilmekteyiz. Bu durumun insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli olduğu da gözle görülmektedir. Önceliğimiz muhakkak sağlıklı ve organik bir şekilde beslenmek olmalıdır. Kemik sağlığı açısından baktığımız kalsiyum, fosfor, A, D, C ve K vitaminlerinin oldukça önem arz ettiğini de söylemek mümkündür. Sizlerde kemiği güçlendiren vitaminler başta olmak üzere insan sağlığına faydalı olan diğer vitamin ve mineraller ile ilgili düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.