POLİKİSTİKOVER SENDROMU

11.10.2021
1.989
POLİKİSTİKOVER SENDROMU

POLİKİSTİKOVER SENDROMU

Kadınların en sık karşılaştığı hormonal bozukluklardan biri olan Polikistikover Sendromu kadınların adet olamaması ya da çok aralıklarla olmasına neden olur. Yumurtalıklarda küçük ve iyi huylu olan kistlerin oluşumuyla gelişir ve tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde diğer ciddi hastalıklara neden olması ve kişinin sağlığını daha da olumsuz etkilemesi sebebiyle ilk aşamada teşhis edilmesi fayda sağlayacaktır.

Polikistikover Sendromu yumurtalıkların androjenleri fazla salgılamasından kaynaklanır. Bu durum kadınlarda kısırlık gibi ciddi problemlere neden oluyor. Kadınlar bu hastalıkta yumurtlamama sorunu ilke karşılaşarak çeşitli şikayetler görmeye başlar ve bunlar Polikistikover belirtilerinin başlangıcıdır.

Polikistikover Sendromu Yaşayan Kadınlarda Ne Gibi Belirtiler Olur?

* Kadınlarda tüylenme görülür.

*Erkeksel hormonlar yoğunlaşır.

*Kadınlarda saç dökülmesi görülür.

*Kilo artışı görülür.

*Yüz ve vücutta aşırı yağlanma görülür.

*Kadınlar depresyona girebilir.

*Kadınlarda kısırlık yaşanabilir.

*Baş ağrıları görülür.

*Ciltte lekelenmeler görülür.

*Düzensiz adet ve ya hiç adet olamama görülür.

*Cilt ve gözaltı kararmaları yaşanabilir.

*İltihaplanma yaşanabilir.

*Vücutta insilüne karşı direnç görülür.

 

Polikistikover Sendromu genellikle ergenlik döneminde ve erişkinlik dönemindeki kızlarda görülmektedir. Sürekli kilo alan ve cildi sürekli yağlanıp sivilcelenen genç kızlar mutlaka doktora gitmelidir. Unutmamak gerekir ki her adet düzensizliği Polikistikover Sendromu demek değildir. Polikistikover Sendromu tanısı için genelde Kan sayım testi ya da hormon testleri uygulanıyor.

 

Polikistikover Sendromu Tedavi Yolları Nelerdir?

Polikistikover Sendromu yaşayan kadınlar bu durumu asla ihmal etmemeli ve derhal doktora görünmeliler. Bu Sendroma bağlı olarak gelişen farklı hastalıkların kendini göstermesi sonrasında daha büyük problemlerin çıkmasına neden olur. Bazı kişilerde ilaç tedavisi uygulanır ve hormon dengesi sağlanmaya çalışılır. Hasta üzerine düşenleri yapıp diyet programlarına uymalıdır. Kişiler hastalığının bilincinde olursa ve bilinçli bir şekilde hareket ederse kendi kendine de Polikistikover Sendromunun şikayetlerinden kısa süre içerisinde kurtulabilir ve tedavi olumlu sonuçlanır.

Bazı kişilerde ise yumurtalama hormonları bozulmuş olabileceğinden kapalı yöntemle yumurtalıklara fonksiyonunu tekrar kazandırmak için cerrahi işlem uygulanabilir. Sendrom gün geçtikçe daha çok ilerleyerek kalp hastalığı, hipertansiyon gibi hastalıklara yol aça bu nedenle de erken tedavinin rolü oldukça önemlidir.

 

Polikistikover Sendromu Tedavi Edilmezse Hangi Hatalıklara Yol Açabilir?

*Hipertansiyon

*Diyabet

*Kısırlık

*Anksiyete

*Kan hastalıkları

 

Genç kızlarda çok sık görülebilen Polikistikover Sendromunun yol açtığı tüylenme, sivilcelenme gibi sorunların çözümü için genelde doğum kontrol hapları kullanılır. Bu süreçte önemli olan erken tanı ve tedavidir. Kadınlar Polikistikover Sendromu belirtileri yaşadığında derhal bir doktora görünmelidir. Fazla kilo alımı durumlarında diyete başlanmalı ve sağlıklı bir şekilde kilo verilmelidir. Aynı zamanda bu dönemlerde vitamin alımı vücut için çok önemlidir.

Polikistikover Sendromunda Kanser Riski Var mıdır?

Polikistikover Sendromunda uzun süreler çok yüksek östrojen hormonuna maruz kalınır. Rahim sürekli mitojenik uyarılır ve bu durum rahim kanseri riski yaratır. Polikistikover Sendromu yaşayan kadınlar adetlerini genellikle 21 günden az ya da 35 günden fazla olmaktadır. Polikistikover Sendromu yaşayan kadınlar bazen düzensiz de olsa adet görürler fakat genel olarak hamile kalamama problemleri vardır. Bu belirtilere sahip olan kadınlar doktora başvurmalıdır.

 

Polikistikover Sendromu İçin Yapılan Tedavide Amaç Nedir?

  • Adet düzensizliği yaşayan kadınların adet düzensizliğini normalleştirmek.
  • Ovülasyonu sağlamak
  • Diyabet, kalp hastalığı, rahim kanseri risklerini önlemek.

Polikistikover Sendromu yaşayan ve kilo vermesi gereken kişiler sağlıklı beslenme ve egzersiz yoluyla kilo vermelidir. İşlenmiş gıdalardan ve şekerli besinlerden uzak durmak bu süreçte oldukça önemlidir. Daha çok meyve ve sebze tüketilmeli ve vitamin alınmalıdır. Karbonhidrattan uzak durulmalıdır. Fazla kilolarından kurtulan kadınların adet düzeni ve üreme potansiyelleri düzelmeye başlayabilir. Ayrıca yapacakları egzersizler vücutlarında insülini düzenler ve Polikistikover nedeniyle oluşan olumsuz şikayetleri azaltır.

 

Polikistikover Sendromu Yaşayan Kadınların Tüketebileceği Bitkisel Besinler?

*Soğan

*Nane

*Meyan kökü

*Tarçın

*Keten tohumu

* Balık yağı

*Elma sirkesi

*Çemen tohumu

Bu tür bitkisel besinler kist oluşumu riskini azaltmaktadır ancak yüksek tansiyon hastası olan kadınların meyan kökü tüketmemesi önerilmektedir.

 

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Hastalar Ne Yapmalı?

Çocuk sahibi olmak isteyen hastaların eğer fazla kiloları varsa ilk olarak diyet ve egzersiz ile kilolarından kurtulması gerekir.  Ağızdan alınan ilaçlar ve bunun yanında hormon iğneleri kullanılmaktadır.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.