Makyaj Malzemeleri ve İşlevleri

21.11.2021
1.815
Makyaj Malzemeleri ve İşlevleri

Makyaj Malzemeleri ve İşlevleri ile ilgili olarak pek çok kişinin bu konuyu merak ettiğini ve araştırma yaptığını bilmekteyiz.

Makyaj malzemeleri ve işlevleri daha güzel görünmek isteyen birçok kadının ilgi odağı olan bir konudur. Çoğu kadın güzel görünmek için makyaj yapmaktan fazlasıyla keyif alır ve eğlenceli bir şekilde makyajını tamamlar. Bundan dolayıdır ki, pek çok kadının çantasında fondöten, ruj, maskara, allık, pudra, kapatıcı ve nemlendirici gibi başlıca makyaj malzemeleri yer almaktadır. Ancak makyaj yapmaya yeni başlayan ya da makyaj malzemesinin kullanımını tam olarak öğrenmek isteyen birçok kişinin de bu konu hakkında yoğun bir şekilde araştırma yaptığını söylemek mümkündür. Sizlerde makyaj malzemelerinin neler olduğu ve nasıl kullanıldığına yönelik olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Makyaj Malzemeleri ve İşlevleri Nelerdir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Makyaj Malzemeleri ve İşlevleri

Makyaj Malzemeleri ve İşlevleri, makyaj yapmaktan hoşlanan birçok kadın tarafından sıklıkla araştırılan bir konudur. Günümüzde farklı kaliteli ve kullanım düzeylerinde binlerce makyaj malzemesi bulunmaktadır. Kimi özel günler için kimi ise günlük yaşantıda oldukça çok tercih edilmektedir.

Günlük Makyajda Neler Kullanılır?

En Çok Kullanılan Makyaj Malzemeleri günlük yaşamda makyaj yapanların çokça tercih etmiş olduğu ürünlerdir. Bu ürünler kalitesi ve kullanım alanına göre de değişiklik göstermektedir. Sizler için günlük makyajda en çok tercih edilen 10 makyaj malzemesini listeledik;

 1. Fondöten
 2. Nemlendirici
 3. Kapatıcı
 4. Far
 5. Rimel
 6. Eyeliner
 7. Bronzer
 8. Highlighter
 9. Ruj veya Dudak Kalemi
 10. Maskara
Makyaj Malzemeleri ve İşlevleri

Makyaj Malzemeleri ve İşlevleri

Makyaj Malzemeleri ve Kullanım Alanları

Makyaj Malzemeleri ve Kullanım Alanları, kadın erkek birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu malzemelerin ne işe yaradığı ve nasıl kullanılması gerektiği üzerine yoğun bir araştırma yapılmaktadır. Sizler için ön plana çıkan makyaj malzemelerinin ne işe yaradığı hakkında bazı bilgiler paylaşacağız.

 • Fondöten: Cildinizin renk tonunu eşitlemeyi ve cildinizde yer alan kusurlarını kapatmayı sağlar. Fondöteni nemlendiricilerden veya kapatıcılardan sonra pudra ve yapacağınız diğer makyajdan önce kullanmalısınız. Nemli sünger veya makyaj fırçaları ile cildinize uygulayabilirsiniz.
 • Kapatıcı: Fondöten tarafından tam anlamıyla kapanmayan lekelerin giderilmesinde kullanılır. Kapatıcı kullanmak cildi makyaja hazır hale getirmeyi sağlar. Güzel ve düzgün bir makyaj istiyorsanız mutlaka kapatıcı kullanmalısınız.
 • Far: Göz makyajının en önemli ve gerekli malzemelerinden biridir. Genellikle toz ve krem halinde kullanılır ve gözlerin ön plana çıkmasını sağlar. Pek çok rengi mevcut olsa da en çok kullanılanları kahverengi, lila, gri, bej ve şeftalidir.
 • Kaş kalemi: Dökülen kaşların arasını doldurmak ve kaşlarınızın düzgün şekillenmesini sağlamak amacıyla kullanılır.
 • Eyeliner: Göz kalemi ile birlikte eyeliner göz hatlarının ortaya çıkmasında oldukça önemli bir makyaj malzemesidir. Göz çevrenizi daha belirgin bir hale getirir ve bakışlarınıza derinlik kazandırır.
 • Maskara: Göz makyajınızın belirginleşmesini ve gözlerinizin daha büyük görünmesini sağlamaktadır. Daha dolgun ve büyük kirpiklere sahip olmak istiyorsanız maskara kullanmalısınız.
 • Allık: Özellikle yanakları, elmacık kemiklerini ve yüz hatlarını belirginleştirmede kullanılır. Yüzünüze canlılık verir ve sıcak bir görüntü sağlar. Genellikle pembe ve şeftali tonları kullanılır.
 • Ruj: Makyajın en gerekli ve önemli malzemeleri arasında yer alır. Dudakların daha canlı ve güzel görünmesini sağlamak amacıyla kullanılır. Ruj kullanmayı sevmiyorsanız bunun yerine dudak parlatıcı da kullanabilirsiniz.
 • Pudra: Yapmış olduğunuz makyajı sabitlemek istiyorsanız pudra kullanmalısınız. Pudra fondötenin yerleşmesini ve makyaj için yağsız bir yüzey oluşmasını sağlar.
 • Rimel: Gözlerinizin ve kirpiklerinizin şekil almasını sağlar. Daha dolgun kirpikler ve derin bakışlar için rimel kullanabilirsiniz. Göz rengine göre kullanım sağlarsanız, görünümüz daha şık olacaktır.
 • Makyaj Fırçası: Makyaj malzemeleri yüzünüze uygularken, her biri içi ayrı ayrı olmak üzere farklı boyutlarda, incelikte ve kalınlıkta makyaj fırçaları kullanabilirsiniz.

Makyaj Malzemeleri Setinde Neler Olur?

Makyaj Malzemeleri setinde; nemlendirici, makyaj bazı, kapatıcı, fondöten, kapatıcı, kaş farı ve fırçası, eyeliner ve maskara yer almaktadır. Bunun yarı sıra çıplak ve kırımızı ruj, allık, highlighter ve far paleti de makyaj malzemeleri setinde bulunan malzemelerdir. Bunun yanı sıra yeni başlayanlar için nasıl makyaj yapılması gerektiğine dair öneriler https://guzelliksaglik.com/yeni-baslayanlar-icin-makyaj-onerileri/ yazımızdan ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.