Evlilik Terapisi Ne İşe Yarar?

07.10.2021
4.887
Evlilik Terapisi Ne İşe Yarar?

Evlilik Terapisi Nedir?

Her ilişki farklı sebeplerden ve karakterlerden dolayı içerisinde az çok sorunlar barındırabilmektedir. Dünyanın genelinde her türlü insanın arkadaşlık ya da duygusal ilişkiler fark etmeksizin yaşadığı problemler kişilerin hayatlarını olumsuz etkiler. Ortadan kaldırılmayan ve çözüme kavuşturulamayan sorunlar ilerleyen dönemlerde kişilerde öfke problemi, sıkılganlık, depresyon, psikolojik tahribatlara neden olabilmektedir. Problem yaşanan ilişkilerde bir taraf üstünlüğünü korurken ve ilişkide zarar gören taraf olmazken diğer taraf fiziksel ve psikolojik olarak pek çok zararı üzerinde barındırabilir. Bu sebeplerden dolayı kişiler herhangi bir ilişki içerisindeyken yaşadığı problemleri göz ardı etmek yerine probleme çözüm odaklı yaklaşmalıdır. Bu problemler her zaman kişilerin ev içerisinde ya da özel alanlarında çözebileceği şekilde şekillenemeyebilir. Buna benzer durumlar yaşayan insanlar için evlilik terapistleri, psikologlar ve psikiyatristler vardır. Problem yaşayan insanlar alanında uzman kişilerden yardım alarak her iki tarafın kısa süre içerisinde ilişki içerisinde yaşadığı problemlerden kurtulmalarını sağlayabilir.

Evlilik, içerisinde pek çok durumu barındıran ve kişilerin diğer ilişki türlerine göre daha anlayışlı olmasını gerektiren bir ilişki türüdür. Aynı evi paylaşan bireyler iç ve dış faktörlere rağmen anlayışlı ve empati kurabilen sağlıklı psikolojiye sahip bireyler olmalıdır. Dış müdahaleler bazı evliliklerde aile içi şiddet yaşanmasını sağlarken bazı evliliklerde ise kişiler arası problemler nedeniyle kavga ve krizler yaşanabilmektedir. Bu gibi sorunları barındıran evliliklerde kişilerin alanında uzmanlaşmış kişilerden yardım almalarına evlilik terapisi adı verilir.

Evlilik Terapisi Ne İşe Yarar?

Evlilik terapisi, evlilik içerisinde yaşanan her türlü probleme çözüm odaklı yaklaşmayı ve yıkıcı değil yapıcı olmayı sağlar. Kişiler özgür ve bireysel bir hayat yaşadıktan sonra evlilikle birlikte karşılıklı paylaşım ve ortak bir hayata geçiş yaparlar. Kimi evliliklerde bu ortak hayat anlayışı problemsiz ve düzgün bir şekilde ilerlerken kimi evliliklerde bir tarafın problem çıkarması sonucunda krizlere sebep olabilmektedir. Evlilik terapisinin asıl amacı iletişim kurmayı da öğretmektir. İletişimsizlik sebebiyle ortaya çıkan problemlerden dolayı kriz yaşanan evlilikler evlilik terapisi sonucunda ortadan kaldırılmaktadır. Sorunları konuşarak ve düzgün bir iletişim kurarak çözemeyen kişilere düzgün ve sağlıklı iletişim kurmayı öğreten evlilik terapistleri bu konu hakkında uzmanlaşmışlardır.

Probleme odaklanmamak ve karşı tarafı incitmeden kısa süre içerisinde yaşanan sorunu ortadan kaldırmak herkesin bireysel olarak yapabileceği bir davranış olmayabilmektedir. Bu gibi durumlarda kişiler kadın ve erkek fark etmeksizin ne yapacağını bilemiyor ve arada kalıyorlarsa karşı tarafa zarar vermeden terapistlerinden yardım alabilirler.  Evlilik terapisi ilk etapta sakinleşmeyi öğretirken ikinci etapta ise empati duygusu gelişememiş olan insanlara empatiyi de aşılayabilmektedir. Kişiler karşı taraftaki insanın hayat arkadaşı ve ortak bir hayatı paylaştığı insan olduğunu fark etmeksizin yaşamlarını sürdürüyorlarsa evlilik terapistleri bu farkındalığı kazandırır.

Eşler evlilik terapisi sonrasında hayat arkadaşının farkına varırken aile içi problemlerin nasıl kolaylıkla, kırmadan ve kriz yaşatmadan çözülebileceğini öğrenirler. Eşler arasında süregelen sorunlar evlilik terapistleri yardımı aracılığı ile dinginleştirilerek ortadan kaldırılır. Bu aşamada sorunlarını çözemeyen kişilerin kendine ve karşısındakine zarar vermeden, incitmeden ve yaşanan problemleri göz ardı etmeden evlilik terapistine ulaşmasının önemi oldukça fazladır.

Evlilik Terapisi Alınmazsa Ne Gibi Problemler Yaşanır?

Sorunlu evliliklerde genellikle iki tarafın da zarar veren ve yıpratan karakterlere sahip olduğu görülmektedir ancak taraflardan birisi sağlıklı düşünebiliyorsa sorunu ortadan kaldırmaya yönelik adımlar atar. Bu gibi evliliklerde evlilik terapisi almak isteyen tarafın yanı sıra diğer tarafın da evlilik terapisine olumlu bakmasını gerekmektedir. Olumsuz sonuçlanan ve evlilik terapisini kabul etmeyen kişilerin evliliği kurmak gibi bir amacının olmadığı, sağlıklı düşünen bir birey olmadığı ve kişinin probleme çözüm odaklı yaşam sürdürmediği kolaylıkla söylenebilir. İkna etmek kolaydır ancak bazı insanlar sorun ne olursa olsun çözüme kavuşturmak istemezler. Bu gibi durumlarda evliliği kurtarmak isteyen tarafın kendini yıpratmasının ve bir insanı değiştirebileceğini düşünmesinin bir anlamı kalmayacaktır. Kişiler hayatlarını sürdürürken ‘bireysel’ çıkarı da düşünmeli ve kendisine gelecek zararı kabul etmemelidir. Karşınızdaki insan türlü çabalara rağmen psikolojik bir destek almayı reddetme tepkisini gösteriyorsa ve sizler bu durumdan zarar görüyorsanız ortada bir evliliğin olduğundan söz etmek mümkün değildir. Yaşanan problemler her zaman çözüme kavuşturulabilir ancak insanların bu konuda hevesli ve çaba göstermeye hazır olması gerekmektedir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.