Hamilelikte Yaşanan Psikolojik Değişimler

15.11.2021
1.570
Hamilelikte Yaşanan Psikolojik Değişimler

Hamilelikte Yaşanan Psikolojik Değişimler birçok anne adayının araştırdığı ve merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Hamilelikte Yaşanan Psikolojik Değişimler beta hCG hormonunun yükselmesi ile birlikte görülmeye başlanılmaktadır. Hamilelik dönemi boyunca anne adaylarının çeşitli duygu değişimleri yaşadığını görebilmek mümkündür. Bunun en büyük nedenleri arasında ise salgılanan gebelik hormonu gelmektedir. Özellikle bu dönem içerisinde duyarlılık, alınganlık, huzursuzluk, ani öfke ve aşırı sevinç gibi pek çok duygu değişiminin görülebilmesi mümkündür. Bundan dolayıdır ki, pek çok kişi hamilelik döneminde yaşanılan duygu değişimine yönelik araştırma yapmaktadır. Sizlerde hamilelikte yaşanılan duygu değişimi ile ilgili olarak araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Hamilelikte Yaşanan Psikolojik Değişimler nelerdir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Hamilelikte Yaşanan Psikolojik Değişimler

Hamilelikte Yaşanan Psikolojik Değişimler anne adaylarının oldukça merak ettiği bir konudur. Pek çok anne adayı hamilelik sürecinde salgılanan hormonlar ile birlikte çeşitli duygu değişimleri yaşamaktadır. Mutluluk, üzüntü, stres ve heyecan bu psikolojik değişimlerin temelini oluşturmaktadır. Sizler için hamilelik döneminde yaşanılan duygu değişimleri ile ilgili listemizi paylaşacağız. Bunun yanı sıra hamilelikte beslenme ile ilgili olarak bilgi almak istiyorsanız https://guzelliksaglik.com/hamilelikte-beslenme-nasil-olmali/ yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

  1. Mutluluk
  2. Üzüntü
  3. Stres
  4. Heyecan
  5. Kaygı
  6. Halsizlik
  7. Mutsuzluk
  8. İsteksizlik
  9. Sinirlilik
  10. Alınganlık

Yukarıda belirtmiş olduklarımızın yanı sıra anne adayında pek çok duygu değişiminin meydana geldiğini ve hızlı bir şekilde değişiklik gösterdiğini söylemek mümkündür.

Hamilelikte Duygu Değişimi Neden Olur?

Hamilelikte duygu değişimi birçok anne adayının sıkıntı çekmiş olduğu konular arasında yer almaktadır. Yaşanılan bu duygu değişiminin ana nedeni salgılanan hormonlardır. Özellikle hamileliğin sonlarına doğru mutsuzluk, halsizlik ve isteksizlik gibi pek çok psikolojik değişimin yaşandığını söyleyebiliriz.

Hamilelikte Ruh Hali Değişikliği Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte ruh hali değişikliği ilk ikinci ve üçüncü aylık süreçte belirgin olarak görülmektedir. Özellikle fiziksel olarak değişimin başlaması, bulantı ve benzeri hislerin yoğunlaşması ile birlikte ruh halinin de değiştiğini söyleyebiliriz. Bu dönem içerisinde anne adayının kilo almaya başladığını ve çeşitli duyguların hepsini bir arada yaşadığını söyleyebilmek mümkündür. Özellikle bu süreç içerisinde anne adayının psikolojik olarak desteklenmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Yaşanan Psikolojik Değişimler

Hamilelikte Yaşanan Psikolojik Değişimler

Hamilelikte Hormon Değişikliği Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Hormon Değişikliği, döllenmeden yaklaşık olarak 1 hafta 10 gün sonra başlamaktadır. Beta hCG denilen gebelik hormonun yükselmesi ile birlikte hormon değişikliklerinin bariz bir şekilde görülmesi mümkündür. Gebe olup olmadığının öğrenilmesi için kanda yer alan beta hCG hormonunun yükseldiğini söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra idrar testi ile de gebe olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Hamilelikte Sinir Olur mu?

Hamilelikte Sinir Olur mu? Sorusu anne adaylarının oldukça çok araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Hamilelik süreci boyunca çeşitli duygu değişimlerinin görülebildiğinden bahsetmiştik. Bunlar arasında sinir olsa da, anne adayının oldukça metanetli ve sakin bir şekilde davranması gerekmektedir. Bu hem sizlerin psikolojisi açısından hem de bebeğin gelişimi açısından önem arz etmektedir. Yaşanılan bu duygu değişimlerinde sinir görülebileceği gibi aynı zamanda mutlulukta görülebilmektedir. Mutluluk duygusu ile sinirinizi bastırmaya çalışmanızı önermekteyiz.

Gebeliğin İlk Haftasında Duygu Değişimi Olur Mu?

Gebeliğin İlk Haftasında Duygu Değişimi beta hCG hormonunun yükselmesi ile birlikte başlamaktadır. İlk olarak fark etmeseniz bile zaman ilerledikçe daha hassas ve duygusal bir yapıya bürüneceğinizi söyleyebiliriz. Bu dönem içerisinde aşırı duyarlılık, alınganlık, huzursuzluk, ani öfke ve aşırı sevinç gibi pek çok duygu değişimini bir arada yaşayabilmeniz mümkündür. Anne adayının yaşamış olduğu bu duygu değişimlerinde, psikolojik anlamda desteklenmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Yaşanan Psikolojik Değişimler

Hamilelikte Yaşanan Psikolojik Değişimler konusu ile ilgili olarak edinmeniz gereken bilgileri kısa ve öz bir şekilde sizlerle paylaşmaya çalıştık. Hamilelik dönemi boyunca pek çok anne adayının psikolojik olarak değişim gösterdiğini söyleyebiliriz. Salgılanan hormonlar neticesinde meydana gelen bu psikolojik değişimler bazen kişileri oldukça zor durumda bırakabilmektedir. Sizlerde hamilelik döneminde yaşamış olduğunuz psikolojik değişimleri yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.