Anne Sütünü Arttıran Faktörler

13.11.2021
1.703
Anne Sütünü Arttıran Faktörler

Anne Sütünü Arttıran Faktörler anne adaylarının ve yeni doğum yapmış annelerin son dönemlerde en çok araştırdığı ve merak ettiği konular arasındadır.

Anne sütünü arttıran faktörler konusu yeni doğum yapmış annelerin ve anne adaylarının oldukça üzerinde durduğu bir konudur. Ortak bir sorun haline gelen bu durumda bebeğe yeteri miktarda sütün sağlanmasına çalışılmaktadır. Ancak belirli etkenlerin sütün az gelmesine neden olmaktadır.  Bundan dolayı yeni doğum yapmış anneler ve anne adayları araştırmalarını bu konu üzerinde yapmaktadır. Sizlerde anne sütünü nelerin arttırdığına ilişkin olarak araştırma yapıyorsanız, yazımıza kulak verebilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Anne Sütünü Arttıran Faktörler Nelerdir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Anne Sütünü Arttıran Faktörler

Anne Sütünü Arttıran Faktörler ya da azaltan nedenler ile ilgili olarak birçok anne adayının araştırma yaptığını bilmekteyiz. Sağlıklı beslenmenin hamilelik döneminde ne kadar etkili ve önemli olduğu anne adayları tarafından bilinmektedir. Aynı şekilde bebeğin gelişiminde de annenin oldukça sağlıklı bir beslenme gerçekleştirmesi gerekmektedir. Peki, anne sütünün artmasını sağlayan faktörler nelerdir? Gelin, hep birlikte bakalım.

İşte Anne Sütünü Arttıran 10 Faktör;

  1. Sağlık Kontrolü
  2. Sağlıklı Beslenme
  3. İyi Bir Uyku Düzeni
  4. Motivasyon
  5. Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Durma
  6. Meme Rahatsızlıklarının Çözümü
  7. Spor Yapmak
  8. Su Tüketimi
  9. Pozitif Düşünme
  10. Zararlı İçeceklerden Uzak Durma

Anne Sütünü Arttıran Faktörler

Anne sütünü hızlı bir şekilde artıranlar arasında su geldiği söylenmektedir. Bunun yanı sıra Ev yapımı içecekler, sütlaç gibi az şekerli ve şerbetsiz tatlıların da sütü hızlı bir şekilde artıranlar arasında olduğu söylenmektedir. Ayrıca yulaf, havuç, balık, hurma, incir ve yeşil yapraklı sebzelerinde süt oranını arttırdığı söylenenler arasındadır.

Anne Sütünü Etkileyen Şeyler Nelerdir?

Anne sütünü etkileyen çeşitli nedenlerin olduğu bilinmektedir. Bu nedenler çevresel, fiziksel ve psikolojik olabilmektedir. Özellikle sağlıksız bir beslenme ve uyku düzeni doğrudan anne sütünü etkileyen nedenler arasında gösterilmekteyiz. Ayrıca, annede olan rahatsızlıklar, psikolojik durum, zararlı alışkanlıklar, sinir ve stres ile yetersiz su tüketiminin de anne sütünü etkileyen nedenler arasında gösterildiğini söyleyebiliriz. Özellikle yeni doğum yapmış anne ve anne adayının moralinin yüksek tutulması ve psikolojik anlamda desteklenmesi gerekmektedir. Yeni doğan bebeğin sorumluluğu elbette büyüktür. Bunun için tüm ailenin hassas bir şekilde anne adayına yaklaşması ve onu psikolojik anlamda desteklemesi gerekmektedir. Stresten kurtulmak için https://guzelliksaglik.com/stresten-korunma-yollari-nelerdir/ yazımızı inceleyebilirsiniz.

Anne Sütü Az Geliyorsa Ne Yapılmalı?

Anne sütünün az gelmesinin sebebi ile ilgili olarak çeşitli problemle olabilir. Özellikle sinir ve stresin anne sütünü etkilediği bilinmektedir. Bunun yanı sıra sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklarda sütün az gelmesine neden olmaktadır. Anne sütü az geliyorsa ilk yapılması gerekenler, zararlı alışkanlıklardan uzaklaşmak, sağlıklı bir beslenme ve uyku düzeni oluşturmak ve ayrıca sinir ve stresten uzak durmak olacaktır. En doğru ve sağlıklı bir şekilde sütün az gelmesinin önlenmesi amacıyla uzman bir doktor tarafından tedavi edilmek gereklidir. Doktorunuz tarafından verilen diyet listesine uyarak sağlıklı bir şekilde sütünüzün artmasını sağlayabilirsiniz.

Emziren Anne Ne Yerse Süt Olur?

Emziren anne ne yerse süt olur? Sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse; Kuru incir, kuru üzüm, kayısı, hurma gibi besinlerin anne sütünü arttırdığı bilinmektedir. Bunun en büyük nedenleri arasında ise, bu besinlerin içerisinde kalsiyum ve magnezyum barındırdığıdır. Ayrıca günlük olarak kararında su tüketimi de anne sütünün artmasına yardımcı olmaktadır. Ancak sütünüzün artmasında sizlere en doğru ve sağlıklı cevabı doktorunuz verecektir.

Anne Sütünü Arttıran Faktörler

Anne Sütünü Arttıran Faktörler ile ilgili olarak edinmeniz gereken bilgileri kısa ve öz bir şekilde sizlere sunmaya çalıştık. Unutmayınız ki, yazımızdakilerin hepsi bir tavsiye niteliğindedir. Sağlıklı ve doğru bir şekilde sütünüzün artmasını istiyorsanız, muhakkak uzman bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Ayrıca sizlerde anne sütünü artıran ve azaltan nedenler ile ilgili olarak düşüncelerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.