Stresten Korunma Yolları Nelerdir?

18.12.2020
2.639
Stresten Korunma Yolları Nelerdir?

Stres Nedir?

Stres; kişilerde biyolojik veya psikolojik dengenin bozulması sonucunda bireyin zihninin verdiği tepkiye verilen isimdir. Stres kişiyi pek çok alanda olumsuz yönde etkilerken kişinin gün içerisinde kendisinden verim alamamasına ve yoğun baskı altında hissetmesine neden olur. Kaygı, duygusal çöküntü ve engellenmeye de neden olabilen stresi yaşayan kişiler alanında uzman kişilerden psikolojik destek almalıdır.

Streslenen kişilere karşı söylenen pek çok şey vardır. Bunlardan bazıları gereksiz stres yaptığı hakkında olurken bazıları ise kişinin içerisinde bulunduğu durumu anlayamamaktan kaynaklanabilmektedir. Karşınızdaki insanın ya da kendinizin stresli olduğunuzun ve bu durumun sizi etkilediğinin farkındaysanız yardım almanız oldukça avantajlı olacaktır.

Stres Belirtileri Nedir?

  • Stres pek çok faktörden kaynaklanabilmektedir ancak genlerde en çok sınava yönelik stres yapıldığı gözlemlenmektedir. Yaklaşan sınavlar stresin en büyük faktörüdür.
  • Konsantrasyon eksikliğine bağlı olarak streslenme gerçekleşir.
  • Çok uyumak ya da az uyumak beraberinde stresli bir hayatı getirebilir.
  • Hayatı olduğundan fazla ciddiye alma durumu ve işsizlik motivasyon düşüklüğüne neden olurken aynı zamanda streslenmeyi sağlar.
  • Kilo alan kişilerde yoğun stres gözlemlenir.

Stresten Korunma Yolları Nelerdir?

Stresten korunmak isteyen kişiler değişime kendi zihinlerinden başlamalıdırlar. Kişi kendini hayatının merkezine koyarken aynı zamanda oluşacak aksaklıkların onun hayatına felaket getirmeyeceğinin bilincinde olmalıdır. Bazı durumlarda bireyler hayatlarındaki en küçük olumsuzlukta bile motivasyon kaybı yaşamakta ve eski durumlarına bir daha gelemeyeceklerini düşünerek streslenmektedirler. Bu durumlarda birey işin içinden çıkamayacağını düşünüyorsa psikolojik yardım talebinde bulunmalıdır.

Temiz hava ve yürüyüş strese etki eden en etkili yöntemler arasında yer almaktadır. Olumlu etkisinin bilimsel olarak kanıtlandığı yürüyüş kişilerin stresten korunmasını sağlarken aynı zamanda sağlık açısından da oldukça etkilidir.

Stresten korunmanın bir diğer yolu ise hayatınızdaki sizi aşağı çeken ve motivasyonunuzu düşürerek kaygılanmanıza neden olan kişilerden kurtulmak olacaktır. Bu kişiler sizi stres altına sokarken psikolojik olarak ne kadar etkilendiğinizin bilincinde değillerdir. Bu nedenle daha kaliteli ve stresten uzak bir yaşam sürdürmek isteyen kişilerin hayatlarından olumsuz insanları çıkarmaları faydalı olacaktır.

Kişiler bu yollar ile stresten korunurken aynı zamanda kısa süre içerisinde var olan streslerinen de kurtulabilirler.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.