Guatr Nedir?

16.12.2020
2.203
Guatr Nedir?

Guatr; tiroit bezlerinde anormal büyüme sonucunda ortaya çıkan hastalığa verilen isimdir. Tiroit bezleri boynun ön tarafında yer alan, beyin ve metabolizma fonksiyonlarında oldukça önemli bir rolü bulunan tiroit hormonlarının salgılandığı yerdir. Bu alanda gerçekleşen guatr hastalığı sonucunda beyin ve metabolizma faaliyetlerinde aksaklıklar ve büyük kayıplar meydana gelebilmektedir.

Guatr Nedenleri Nedir?
Guatrın en yaygın nedeni iyot eksikliği olarak bilinmektedir. Kadınlarda oldukça sık görülen guatr hastalığında iyotun önemi oldukça fazladır ve yeteri kadar iyot bulunmaması durumunda tiroit hormonu yapılmaz. Beyin ise sürekli olarak tiroit hormonu salgılanması adına tiroit bezine uyarılarda bulunur. Bu durum tiroit bezinin büyümesine neden olurken boyun bölgesinde dışarıdan gözle görülebilir bir şişkinlik meydana gelir. Guatr üzerinde iyot eksikliğinin büyük önemi varken aynı zamanda vücutta fazla iyotun bulunması da guatra neden olabilmektedir.

Guratrın bir diğer nedeni ise hashimoto tiroiti olarak bilinmektedir. Bağışıklık sisteminin tiroit bezi tarafından hasar görmesi sebebiyle meydana gelen hashimoto tiroitinde zarar gören tiroit bezleri yeteri kadar hormon üretemez. Bu durumda ise hipofiz bezinin sürekli uyarısıyla birlikte tiroit bezlerinde büyüme meydana gelerek guatr hastalığına sebep olur.

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Guatr bazı kişilerde hiçbir belirtiye sebep olmazken bazı kişilerde ise boyunda şişlik ve yutma güçlüğü nefes darlığı, öksürük, ağrı gibi belirtilerle kendini göstermektedir.  Az ya da çok hormon salgılanmasına göre değişim gösterebilecek bu durumda yetersiz hormon salgılanması sonucunda kilo değişimleri meydana gelir. Guatr hastalığı sonucunda bireylerin vücudunda yetersiz hormon salgılanırsa kilo alımı, uykusuzluk, süregelen uyku isteği, uyuşukluk, kuru cilt, halsizlik gibi durumlar gözlenebilmektedir. Normalden fazla hormon salgılanması durumunda ise çarpıntı, ishal, baş ağrısı gibi belirtiler meydana gelir.

 

Guatrın Görüldüğü Kişiler

Guatr her yaştaki bireyin karşılaşabileceği hastalıklardan birisidir. Günümüzde kadınlarda erkeklere oranla daha fazla guatr hastası olduğu belirtilerken bu durumun dönem dönem değişim gösterdiği söylenmektedir. İyot eksikliği yaşayan, kalıtımsal bozukluğu olan, gebelik, radyasyon, geçirilen viral enfeksiyonlar sebebiyle de kişilerin guatr hastalığına yakalandığı görülmektedir. Bu durumda zaman kaybetmeden doktorunuza danışmanız oldukça önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.