Kadınlarda Vitamin Kullanımı

17.12.2020
1.867
Kadınlarda Vitamin Kullanımı

Vitamin Nedir?

Vitaminler insanların yaşamlarını sürdürebilmesi adına vücutlarının ihtiyaç duyduğu organik bileşiklere verilen isimdir. Vitamini insan vücudu yiyecekler aracılığı ile elde etse de bazı durumlarda ek vitamin takviyesi almak gerekmektedir. Her vücut her vitamini yeteri kadar muhafaza edemeyebilmektedir. Bu nedenle vitamin eksikliği yaşanması durumunda doktor kontrolü dahilinde vitamin takviyesi yapılmalıdır.

Vitaminlerin Özellikleri

Vitaminlerin günümüzde bilinen 13 çeşidi vardır. Su ve yağda çözünen vitaminler insan vücudunda depolanmakta ve insanların yaşamsal faaliyetlerine olumlu etki etmektedirler. En çok besinler aracılığı ile alınan vitaminler bazı durumlarda vücutta depolanamadığı için doktor kontrolünde dışarıdan iğne ve ilaçlar aracılığı ile alınabilmektedir.

Kadınlarda Vitamin Kullanımı

  • Emziren kadınların en çok ihtiyacı olan vitaminler arasında çinko bulunmaktadır. Emzirmenin çinko deposunu azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir bu nedenle doktorunuza danışarak çinko takviyesine başlamanız gerekmektedir. Çinko takviyesinde düşük dozlu hap kullanımı gerçekleştirileceği için genellikle yan etkisi bulunmamaktadır.
  • Vegan olan kadınların vücutlarında pek çok vitamin eksikliği olacağı düşüncesi son derece yanlıştır ancak bilimsel araştırmalara göre veganların ihtiyaç duyduğu vitaminler arasında A vitamini ön plana çıkmaktadır. En çok yumurta ve sütte olduğu bilinen A vitaminini yumurta ve süt tüketmeyenlerin multivitamin takviyesi aracılığı ile alması gerekmektedir.
  • C vitamini eksikliği kadınlarda en çok görülen vitamin eksikliklerinden birisidir. Antioksidan özelliği taşıdığı bilinen bu vitaminin hafıza, fiziksel ve zihinsel faaliyetler, bağışıklık gibi vücudun pek çok önemli kısmına etki ettiği bilinmektedir. Bu nedenle c vitamini eksikliği durumu yaşanmasında kadınların vitamin takviyesi alması gerekmektedir. Hap ve iğne yolu ile doktorunuzun size tavsiye ettiği şekilde c vitamini eksikliğinizi ortadan kaldırabilirsiniz.
  • B12 vitamini eksikliği kadınlarda en çok görülen bir diğer vitamin eksikliği olarak adlandırılmaktadır. Alyuvarların kemik iliğini üretmesi için son derece önemli olan bu vitaminin eksikliği durumunda vücutta pek çok problem meydana gelebilmektedir. Depresyonun temel nedenlerinden birisi olan B12 vitamini eksikliğini ortadan kaldırmak aynı zamanda alzheimer ve demans gibi hastalıkların da önüne geçmek adına oldukça önemlidir. Ciddi problemler yaşamamak adına kısa süre içerisinde vitamin kullanımına başlamak gerekmektedir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.