Kadınlarda Metabolizma Hızlandırma Yolları

13.10.2021
1.704
Kadınlarda Metabolizma Hızlandırma Yolları

Metabolizma Nedir?

Metabolizma canlıların vücudunun enerji elde edebilmesi için kalori harcamasına verilen isimdir. Toplum arasında sıklıkla metabolizmam yavaş ya da metabolizmam hızlı gibi cümleler kurulurken aslında metabolizmanın pek çok faktörden etkilendiği göz ardı edilmektedir. Metabolizma hızı bireylerde aktivitelere, genetiğe, yaşa, cinsiyete, beslenme şekline göre değişim gösterirken bu faktörlerden sadece genetik özellikler değiştirilememektedir. Bu sebeple kişiler metabolizma hızından şikayet ederken aslında hızı kendilerinin kontrol edebileceğinin bilincinde olmalıdır. Vücudun kalori harcama hızına yani metabolizma hızına etki etmek isteye kişiler küçük ama etkili değişiklikler yapabilirler.

Kadınlarda Metabolizma Hızlandırma Yolları

Kadınların metabolizması erkeklerin metabolizmasına oranla daha yavaş çalışmaktadır. Bu durum kadınlarda kilo alımının daha kolay olmasını sağlarken erkeklerin ise daha zor bir süreçte kilo almasına neden olur. Düzenli beslenme iyi bir metabolizmanın en önemli adımı olarak bilinir.

 • Düzenli Beslenme

Vücut düzenli ve dengeli beslenme yolları ile metabolizmasını ayarlayabilmektedir. Belirli zaman aralığında yemek yemek ile metabolik faaliyetler düzene girer ve denge sağlanır. Çok sık yemek yenilmesi ya da uzun süre aç kalınması durumlarında ise vücudun kalori yakma hızının düştüğü ve yağ depolama oranının arttığı gözlemlenmiştir. Düzenli beslenme yolu ile metabolizma hızınızı arttırabilir ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

 

 • Kilo Kontrolü

Bireyler çoğu zaman estetik algılar ve dayatılmış güzellikler nedeniyle zayıflamayı doğru buluyorlar. Ne kadar zayıf olurlarsa o kadar güzel olacakları düşüncesi beraberinde sağlıksız bir hayatı getirmektedir. Bu düşünceden kurtularak yalnızca sağlık ve mutluluk için yaşamınızı sürdürmeniz gerekmektedir.

Kilo kontrolünüzü doğru bir şekilde yaparak metabolizma hızınızı düşürmeden sağlıklı bir hayat sürdürebilirsiniz. Yetişkin kadınların günlük kalori ihtiyacı 1600-2400, yetişkin erkeklerin ise 2000-3000 kalori ihtiyacı vardır. Kilonuz ve boyunuzu hesaplayarak doğru ve sağlıklı kilo kontrolünü yapabilirsiniz.

 • Yeşil Çay Tüketimi

Yeşil çay tüketiminin metabolik faaliyetlerin hızlanmasında oldukça etkili olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Aşırıya kaçmamak şartı ile günde bir iki bardak yeşil çay tüketimiyle metabolizmanızın hızını arttırabilirsiniz. Özellikle kadınların metabolizmasında yeşil çay tüketiminin oldukça faydalı olduğu ve sağlığa da büyük ölçüde etki ettiği kanıtlanmış bir gerçektir.

 • Su Tüketimi

Su tüketimi yalnızca metabolizma hızı için değil aynı zamanda sağlıklı bir yaşam için de oldukça önemlidir. Kişiler günlük su ihtiyacını karşılamadığında metabolizma yavaşlar, cilt ve böbrek problemleri yaşanmaya başlar. Sağlığınızı riske atmamanız açısından günlük tüketmeniz gereken su miktarını hesaplayarak bu doğrultuda kontrollü bir şekilde ilerlemeniz oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalara göre günlük 1.5 litre su tüketimi gerçekleştiren kilolu kişilerin vücut ağırlıklarında ve vücut kitle endekslerinde düşüş gözlemlenmiştir. Aynı zamanda su tüketimi ile birlikte ciltte güzelleşme ve canlanma da meydana gelmektedir.

 • Stresten Uzak Durmak

Stres, hormon dengesini bozar ve kişilerin metabolizma faaliyetlerinin yavaşlamasına neden olur.  İştah artışı stresin getirilerinden birisi olurken streslenen kişinin fazla yiyecek tüketimi ile birlikte kilo aldığı gözlemlenir.

Stres kontrolünü iyi bir şekilde yaparak ya da stresten kaçınarak metabolizma faaliyetlerini kontrol altında tutabilirsiniz. Kişiler stresin bedenlerine ne kadar çok zararının olduğunun farkına varmadan yaşamını sürdürüyorlar bunun getirisi ise vücutta pek çok olumsuz faktörün ortaya çıkması şeklinde gerçekleşiyor. Hayatınızın merkezine kendisini koyarak ve her şeyin çözülebilir problemler olduğunun bilincinde olarak stresten uzak durabilirsiniz. Bu şekilde stresin neden olduğu iştah açıklıkları ve metabolizma yavaşlamasından da kolaylıkla korunabilirsiniz.

 

 • Yeterli Uyku

Vücut uykusuz kaldığınızda metabolik faaliyetlerine yavaşlama olur ve uzun süreli uyanıklık beraberinde açlığı getirir. Gece yemek yemek, uykusuzluk, tüm günün yorgunluğu ile birlikte metabolizma yavaşlar. Bu durumun kilo alımını sağladığı uzmanlar tarafından belirtilmiş bir gerçektir.

Sonuç olarak insandan insana farklılık gösteren metabolizma hızını ufak ama etkili yöntemlerle düzenlemeniz mümkündür. Hayatta her insan aynı koşullarla sağlığını kontrol altına alamaz bu nedenle belirli faktörlere dikkat etmenizin önemi büyüktür.

Metabolizma Hızlandıran Yiyecekler:

 • Acı biber
 • Brokoli
 • Çorbalar
 • Elma
 • Armut
 • Baharlı yiyecekler
 • Sulu gıdalar
 • Turunçgiller
 • Tahıllar

Metabolizma hızını hızlandıran yiyeceklerdendir.  Metabolizma hızını arttırmak istiyorsanız sizler de bu yiyeceklerin tüketimi ile vücudunuza katkı sağlayabilirsiniz. Düzenli beslenme, düzenli uyku, su tüketimi son derece önemli ve değerlidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.