Kolposkopi Nedir?

16.12.2020
2.366
Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi işlemi kadınların rahim kanseri gibi ciddi problemlerine tanı koymak için geliştirilmiş yöntemlerden birisidir. Rahi ağzı bir diğer adı işe serviks, vajina ve vulva dokularının büyüteç ve özel cerrahi malzemeler yardımı ile incelenmesine kolposkopi adı verilmektedir. Kolposkopi, ışıklı ve bilgisayarlı bir alet ile rahim ağzı görüntüsünün büyütülmesini sağlar. Muayene kalitesi için oldukça önemli olan bu işlem çeşitli ciddi hastalıkların teşhisinde oldukça değerlidir.

Kolposkopinin Önemi Nedir?

Günümüzde kadınların genital kanserlerden çok fazla etkilendiği ve ciddi sorunlar yaşadığı görülmektedir. Genital kanserlerin tespitinde oldukça önemli bir işlem olan kolposkopi serviks kanserlerinin teşhisinde kullanılmaktadır. Gözle görülemeyecek küçük yapıların büyütülerek gözlemlenmesini sağlayan bu işlem günümüz tıbbında oldukça sık kullanılmaktadır. Rahim ağzı kanserlerinden şüphelenilmesi durumunda rahim ağzının daha detaylı değerlendirilmesi ve gerekli olması durumunda biyopsi için parça alınması kolposkopi yardımıyla gerçekleştirilmektedir.

 

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kolposkopi işlemini yaptırmak isteyen kişilerin genellikle şikayetçi olduğu ve rahim ağzı kanserinin de belirtileri olan problemler;

  • Vajinal kanama
  • Akıntı
  • Pelvik ağrı
  • Cinsel ilişki sırasında yaşanan ağrı ve yoğun lekelenme

Olarak sıralanmaktadır. Bu belirtileri yaşayan kişilerin zaman kaybetmeden kolposkopi yaptırması önerilmektedir.

Kolposkopi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Kolposkopi işlemi ağrılı bir işlem değildir. Çeşitli problemlerden şüphelenen kişilerin kısa süre içerisinde kolaylıkla gerçekleştirebildiği küçük ama etkili işlemlerden birisi olarak bilinen kolposkopi ile ciddi tanılar koyulabilmektedir.
  • Kolposkopi işlemini gerçekleştirmek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken durumlardan birisi de kolposkopi öncesinde bir hafta cinsel ilişki yaşanmaması gerektiğidir.
  • Kolposkopi sonrasında koyu renkli akıntı yaşanması ve hafif lekelenmeler normaldir.
  • İşlem sonrasında biyopsi alınması durumunda operasyon sonrasında ilk 15-20 gün cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.
  • İşlem sonrasında bir süre havuz ve denize girilmemelidir.
  • Uygulamanın acısız ancak etkili bir işlem olduğu unutulamamalıdır. Kişiler işlem öncesi ve işlem sonrasında doktorlarının söylediği her şeye dikkat etmelidir.

Kolposkopi yaptıracak kişilerin bu maddelere dikkat etmesi ve işlem sürecinde rahat olması oldukça önemlidir. Ciddi problemleri ortaya çıkaran bu işlem hafife alınmamalı ve gerekli kurallara dikkat edilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.