Obezite Nedir?

09.12.2020
2.144
Obezite Nedir?

Obezite insan vücudunda kalp-damar sistemi, solunum sistem, sindirim sistemi gibi sistemleri olumsuz yönde etkileyen ve ciddi rahatsızlıklara yol açan kilo problemine verilen isimdir. Obezitenin yalnızca kilo problemi olarak adlandırılamayacak doğrudan başka hastalıklarla da ilgili olacağının bilincinde olmak çok önemlidir. Obezite, insan yaşamını olumsuz yönde etkilerken yaşam süresini de kısaltan ciddi bir hastalıktır. Günümüzde her yaş grubundan insanın obezite problemi yaşadığı kadınların üçte birinin erkeklerin ise beşte birinin obezite olduğu bilinmektedir.

Kadınlarda Obezite

Obezite bütün dünyada her cinsiyetten insanın yaşayabileceği ciddi hastalıklardan birisidir. Aşırı kilo almaya bağlı olarak yaşanan bu hastalık çalışmayan ve sürekli olarak hareketsizlikle baş başa kalan kadınlarda çok yüksek oranda görülmektedir. Çağımızın en büyük hastalığı olan obezite sadece fazla yemek yemekle değil aynı zamanda mevcut olan başka hastalıkların etkisiyle de meydana gelebilmektedir. Hormonal bozukluklara dayalı olarak bireyin metabolizmasının yavaş çalışması, bireyin hayatında hareketsizliğin hakim olması, düzensiz beslenme de obeziteye yol açmaktadır.

Kadınlarda obeziteden korunmak için ilk etapta sağlık durumundan emin olmak gerekmektedir. Mevcut olan herhangi bir metabolik rahatsızlık ya da hormonal bozukluklar sizlerin kilo vermesini engelleyecektir bu nedenle ilk etapta sağlık problemlerinizden kurtulmanın faydası vardır.

Kadınların pek çoğunun fazla uyku sebebiyle de obezite olduğu görülmektedir. Gün içerisinde yorgunluk yaşanmasına rağmen uyumamak ve sonraki günlerde düzensiz bir şekilde uzun saatler boyunca uyumak kilo alımına neden olacaktır. Obeziteden korunmak isteyen kişilerin uyku düzenine, düzenli beslenmeye, hareketli bir yaşama odaklanmaları gerekmektedir.

Obeziteden Korunma Yolları

  • Sık sık ve az az beslenmek. Düzenli bir beslenme programı takip etmek.
  • Yemekleri belirli saatler aralığında tüketmek ve günde üç ana öğünden fazla yememek.
  • Hareketli bir yaşama sahip olmak.
  • Spor yapmak.
  • Diyetisyene gitmek ve diyet programına uyum sağlamak.
  • Psikolojik hastalıklara karşı kendini korumak. (Obezitenin en büyük yardımcısı depresyondur ve kişiler depresif hissettiklerinde daha fazla yemek yerler.)
  • Su tüketimine dikkat etmek.
  • Düzenli uyumak ve gün içinde aktif olmak.

Obeziteden korunmanın en etkili yolları arasında yer almaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.